انارمگ
۲

مقایسه‌ی Apple Maps و Google Maps

اپ استور ایرانی برای دستگاه‌های iOS

اپلیکیشن‌های مپِ اپل و گوگل، اخیراً به‌روزرسانی‌های بزرگی داشته‌اند. اناردونی به عنوان یک اپ استور ایرانی برای دستگاه‌های iOS در مجله‌ی خبری انارمگ نگاهی به این دو اپلیکیشن انداخته و آن‌ها را مقایسه‌ کرده است که خواندن این مقایسه خالی از لطف نیست.

مقایسه‌ی Apple Maps و Google Maps

مقایسه‌ی Apple Maps و Google Maps

Apple Maps

اپل مپس هنگام معرفی، مشکلات بسیاری در زمینه‌ی رِندِر و مسیریابی هوشمند داشت. اپل در تلاش بود تا منابع زیادی را در مسیریاب خود استفاده کند. چیزی که گوگل مپس را به جایگاه امروزی‌اش رسانده، خیل عظیم داده‌هایی است که از منابع خود گوگل تهیه شده؛ چیزی که اپل تا سال ۲۰۱۲ نداشت.

Apple Maps در سال ۲۰۱۲ با کاستی‌های فراوانی معرفی شد. از جمله این کاستی‌ها مسیریابی ضعیف و بعضاً اشتباه بود! اپل در ۸ سال اخیر این سرویس خود را از پایه بازسازی کرده است. در سال ۲۰۱۵ Apple Maps پر استفاده‌ترین اپلیکیشن مسیریابی در دستگاه‌های iOS شد. دلیل آن هم این بود که در iOS تنها همین اپلیکیشن برای مسیریابی وجود داشت! اما اپل دست از توسعه‌ی این سرویس کاربردی خود نکشید؛ به همین خاطر کاربران با رضایت از این اپلیکیشن استفاده می‌کردند.

اولین نسخه‌ی اپل مپس

اولین نسخه‌ی اپل مپس

  – قابلیت‌های نرم افزاری:

اپل مپس مسیریاب خوبی برای iOS است. حالت تیره (Dark Mode) نقشه، بنا بر تنظیمات سیستمی کار می کند اما در ماشین و حالت CarPlay، اپلیکیشن اپل مپس با توجه به میزان نور درون خودرو، این حالت را فعال یا غیرفعال می کند. Siri کاملاً با این اپلیکیشن سازگاری داشته و به خوبی پاسخگوی کاربران در هنگام مسیریابی صوتی و اعلام مکان های خاص که توسط کاربر روی نقشه علامت گذاری شده اند (مثلا محل کار، دانشگاه و…) می باشد.

همچنین اپل مپس قابلیت ارائه‌ی سرویس لوکیشن برای دیگر اپلیکیشن‌های محیط iOS (مانند Photos برای تگ کردن مکان عکسبرداری) را هم دارد.

  – به‌روزرسانی‌ها:

هم اکنون شما می توانید تابلوها، چراغ‌های راهنمایی‌ و جهت‌های حرکت که در مسیر رانندگیتان وجود دارد را در نقشه ببینید. حتی جهت نماهای نقشه شما را تا درب ورودی ساختمان ها هدایت می کنند، نه فقط تا خیابانی که ساختمان در آنجا وجود دارد!

قابلیت Look Around امکان مشاهده‌ی اطراف خیابانی که در آن هستید را درست مثل یک بازی فراهم می آورد.

مجموعه‌ها (Collections) بخشی از به‌روزرسانی مپ در iOS 13 هستند که با آن می توانید لیستی از مکان ها جمع آوری کرده، آن‌ها را مرتب سازی کنید یا به اشتراک بگذارید.

اپ استور ایرانی برای دستگاه‌های iOS

اپ استور ایرانی برای دستگاه‌های iOS

Google Maps

Google Maps از همان سال ۲۰۰۵ که معرفی شد به عنوان بهترین اپلیکیشن نقشه و مسیریابی آنلاین شناخته می شود. این اپلیکیشن از همان ابتدا روی ارائه‌ی ساده‌ترین مسیر بین دو نقطه روی نقشه تمرکز کرد و رفته رفته به یک بانک اطلاعاتی لبریز از اطلاعات سراسر جهان تبدیل شد. امروزه Google Maps کمتر برای نقشه یابی استفاده می‌شود و بیشتر مکانی برای تبادل اطلاعات مردم در نقاط مختلف زمین شده است.

تا زمانی که اپل اپلیکیشن نقشه‌ی اختصاصی نداشت، گوگل مپس تنها اپلیکیشن نقشه و مسیریابی در iOS بود. از آنجا که اپل تصمیم گرفت خود را از گوگل جدا کند، در سال ۲۰۱۲ و با عرضه‌ی اپلیکیشن نقشه‌ی اختصاصی از سوی اپل، ارتباطات این دو شرکت به اتمام رسید. هرچند پس از مدت کوتاهی و به خاطر ضعف های فراوان اپل مپس، نقشه ی گوگل دوباره به اپ استور برگشت.

اپ استور ایرانی برای دستگاه‌های iOS

اپ استور ایرانی برای دستگاه‌های iOS

  – قابلیت‌های نرم افزاری:

در پس پرده‌ی این تب‌های جدید، همان تجربه‌ی همیشگی Google Maps پیداست با چند قابلیت جدید. اطلاعات جدید موجود در Google Maps که هنگام جستجوی اطلاعات حمل و نقل نمایش داده می‌شوند، عبارتند از:

 • دمای محل حمل و نقل
 • قابلیت های دسترسی (برای افراد ناتوان)
 •   و…

گوگل همچنین واقعیت افزوده را نیز به نقشه‌اش آورده است و شما می توانید هنگام مسیریابی دستگاهتان را در جهات مختلف بگیرید تا نشانگرهای واقعیت افزوده فعال شوند و نقشه را در محیط واقعی ببینید.

قابلیت همگام‌سازی داده‌های موقعیت مکانی بین دیگر اپلیکیشن‌ها (شبیه آنچه در iOS وجود داشت) در اکوسیستم گوگل نیز وجود دارد. با این تفاوت که در اکوسیستم گوگل، شما باید خودتان این دسترسی‌ها را به اپلیکیشن‌ها بدهید.

Google Maps سال‌هاست که به عنوان بهترین اپلیکیشن نقشه در مارکت وجود دارد. این سرویس گوگل، ۱۵ سال تجربه و داده‌ی ترافیکی از سراسر جهان را در اختیار رانندگان و کاربران خود می گذارد. گوگل همیشه به دقت در نقشه هایش شهرت دارد، اما هرچه اپل وسایل نقلیه و کاربران بیشتری را در جاده‌ها بدست آورد، این رقابت بیشتر می شود.

نمایش اطلاعات در Google Maps

نمایش اطلاعات در Google Maps

  – آپدیت جدید:

به نقل از اناردونی به عنوان یک اپ استور ایرانی برای دستگاه‌های iOS، داده‌های نقشه‌برداری Google Maps همیشه توسط گوگل به‌روز می‌شوند، کاری که اپل در انجام آن خوب عمل نکرد. با تغییر زبان طراحی گوگل به متریال، اپلیکیشن Google Maps هم با این زبان بازطراحی شده است و هم‌اکنون امکانات این اپ در ۵ بخش دسته بندی شده اند: Explore (نقشه)، Commute (مکان های ثبت شده)، Saved (مکان های ذخیره شده)، Contribute (همفکری کاربران) و Updates (به‌روزرسانی ها).

apple maps vs google maps

apple maps vs google maps

جمع بندی

Apple Maps و Google Maps هر دو در حیطه‌ی کاریشان برنامه‌های کاملی بوده و برترین پلتفرم‌های نقشه و مسیریابی در جهان هستند. هر کدام مزایای خاص خود را دارند و ممکن است افراد مختلف، کاربردهای متنوعی از آن‌ها داشته باشند. اکثر کاربران iOS فقط از آنچه که در آیفون خود نصب شده استفاده می کنند، اما بسیاری از آن‌ها Google Maps را از روی عادت یا هر دلیلی نصب می کنند.

با توجه به نیاز مبرم افراد به یک برنامه‌ی نقشه و مسیریاب، اناردونی به عنوان یک اپ استور ایرانی برای دستگاه‌های iOS ، استفاده از هردوی این سرویس‌ها را به شما پیشنهاد می دهد؛ زیرا هر دو سرویس شما را به جایی می رسانند که بدون مشکل به آنجا بروید و هردوی آن‌ها توقعات شما از یک اپلیکیشن نقشه را برآورده می سازند. تنها چیزی که ممکن است توجه شما را به یکی از این دو اپلیکیشن جلب کند، طراحی، راحتی شما و نحوه‌ی استفاده‌ی شما از این اپلیکیشن هاست.

اپل مپس و گوگل مپس در یک نگاه

اپل مپس و گوگل مپس در یک نگاه

این مقاله توسط تیم تولید محتوای اناردونی که یک اپ استور ایرانی برای دستگاه‌های iOS می باشد برای شما عزیزان تهیه شده و امیدواریم مثمرثمر بوده باشد. 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه‌ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت‌ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید، تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید، تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. saeed گفت:

  اپل مپس برا ایران کار نمیکنه که

  1. سعید سکاکی گفت:

   هدف ما از این مقاله صرفاً مقایسه‌ی قابلیت‌های این دو سرویس هست.