نحوه گزارش تصادف در اپل مپ برای نسخه IOS 14.5

هنگام استفاده از ای او اس ۱۴.۵ یا بالاتر Apple Maps به کاربران خطرات جاده‌ای، تصادفات و یا کنترل سرعت را گزارش می‌دهد. اپل این قابلیت‌ها رابه تازگی به اپل مپ اضافه کرده است که هم‌تراز با پیشنهادها و گزارشات گوگل مپ است با این تفاوت که حفظ حریم خصوصی بیشتری دارد. در ادامه این مطلب از انارمگ با ما همراه باشید تا با نحوه گزارش تصادف در اپل مپ آشنا شوید.

یکی از ویژگی‌های معروفی که گوگل از خرید Waze دریافت کرد توانایی دیدن گزارش‌های ترافیکی درباره تصادفات و ایست و کنترل سرعت پلیس است. حال در نسخه جدید ios 14.5 به بعد در اپل مپ نیز این گزارشات را می‌توانید ارسال و یا مشاهده کنید. این ویژگی‌ها در هنگام پیمایش مسیر ظاهر می‌شوند یا هنگام مشاهده نقشه‌ در پشت منوی اطلاعات پنهان می‌شوند.

گزارش تصادف در اپل مپ
گزارش تصادف در اپل مپ

ارائه‌ی یک گزارش

برای گزارش چیزی به اپل مپ دو گزینه وجود دارد: تعامل با منو یا سیری.هنگام پیمایش، منو پنهان است اما اگر روی پیکان خاکستری پایین سمت راست برنامه آیفون بزنید یک منو نمایش داده می‌شود. اگر در حال پیمایش نبودید دکمه‌ی ” i ” در گوشه‌ی سمت راست بالا را بزنید، سپس report an issue را  انتخاب کنید.

هنگام پیمایش

نحوه گزارش تصادف در اپل مپ برای نسخه IOS 14.5
نحوه گزارش تصادف در اپل مپ برای نسخه IOS 14.5

Report را انتخاب کنید تا سه گزینه گزارش برایتان ظاهر شود: تصادف، خطر و کنترل سرعت.

با انتخاب هر کدام از این‌ها بطور خودکار گزارشی برای موقعیت دقیق GPS شما در جاده ثبت می‌شود. سایر کاربران Apple Maps نیز هنگامی که شما گزارشی را ارسال می‌کنید، آیکونی را در نسخه خود مشاهده خواهند کرد که این مساله را نشان می‌دهد.

گزارش یک حادثه هنگامی که از CarPlay یا iPad استفاده می‌کنید نیز مشابه است. تنها کافیست روی فلش منو ضربه بزنید و گزارش را درست مانند آنچه در آیفون انجام دادید انتخاب کنید.

اگر در حال رانندگی هستید شاید نتوانید منو نقشه را بررسی کنید و یا منو را بصورت لمسی جستجو کنید. در این صورت می‌توانید با استفاده از هندزفری از دستور Hey Siri استفاده کرده یا اینکه سیری را با یک دکمه اختصاصی روی فرمان اتومبیل خود فعال کنید. می‌توانید به سیری بگویید که ” there is a hazard ahead ” یا ” I see a speed check ” .

اگر از تصادف و حادثه‌ای عبور کردید برای بروزرسانی می‌توانید به سیری بگویید که دیگر خطری وجود ندارد.

هنگام استفاده از Apple Maps

نحوه گزارش تصادف در اپل مپ برای نسخه IOS 14.5
نحوه گزارش تصادف در اپل مپ برای نسخه IOS 14.5

اگر در حال رانندگی و پیمایش نیستید و با حادثه و یا تصادف رانندگی موجه می‌شوید می‌توانید گزارشی ارسال کنید. در این صورت در منوی تنظیمات مپ گزینه ” report an issue ” وجود دارد.

برای دسترسی به منو تنظیمات مپ روی حرف ” i ”  در گوشه‌ی سمت راست بالا تب کنید. در پایین برنامه ” Report an Issue ” وجود دارد برای دیدن انتخاب‌های بیشتر روی آن تب کنید.

گزینه‌ی گزارش تصادف در وسط صفحه وجود دارند. اگر در حال پیمایش هستید تنها روی یک نماد تب کنید تا یک گزارش کلی ارسال شود. با این حال در صورتی که امکانش را داشتید می‌توانید از این فهرست، هنگام گزارش از حادثه عکس و توضیحات نیز ارسال کنید.

علاوه بر این یک نقشه تعاملی هم وجود دارد که می‌توانید مکان دقیق حادثه را نیز نشان دهید. این بدان معناست که مسافرین در داخل اتومبیل یا رهگذران نسبت به فردی که در حال پیمایش است، می‌توانند گزارش دقیق‌تری درباره حادثه را اعلام یا بروزرسانی کنند.

انواع گزارش

خطر – Hazard

خطر جاده‌ای چیزی است که جاده را مبهم و غیر قابل پیش بینی می‌کند و یا اینکه خطری برای راننده به حساب می‌آید. مانند جعبه بزرگی که از اتومبیل دیگر در وسط جاده افتاده و یا اینکه گودال بیش از حد بزرگی در وسط جاده وجود داشته باشد.

خطرات جاده‌ای رایج‌ترین مشکلاتی هستند که هنگام رانندگی به دلایل مختلف ممکن است با آن روبه رو شویم. اگر در اپل مپ گزارش خطری را مشاهده کردید سرعتتان را کم کنید، راهتان را تغییر داده و در کل احتیاط کنید.

تصادف – Accident

گزارش تصادف واضح‌ترین گزینه در بین این سه مورد است. اگر وسایل نقلیه در کنار جاده وجود دارند، بسته به شدت آن‌را می‌توانید بعنوان یک تصادف یا حادثه گزارش دهید. تصادفاتی که در جاده‌ها باعث بسته شدن جاده و منع تردد می‌شوند، اکثرا توسط پلیس در سیستم ترافیکی مستقلی که اپل مپ از آن استفاده می‌کند، به روز می‌شوند.

کاربران برای مدتی قادر به دیدن تصادفاتی بودند که تنها بصورت رسمی در اپل مپ گزارش شده‌اند. اما اکنون منابع گسترده به شما کمک می‌کنند تا اطلاعات تصادفات را به روز و دقیق نگه دارید.

کنترل سرعت – Speed Check

این گزینه تا کنون بحث‌برانگیزترین گزینه بوده است. اپل بطور واضح قصد دارد تا کاربران این مورد را در هر مکانی که مانیتور یا رادار یا نیروهای پلیس ( گزارش هر گونه حضور پلیس ) برای بررسی سرعت در جاده‌ها وجود دارند را استفاده کنند.

منظور افسران پلیسی است که در امتداد بزرگ‌راهها حضور دارند و کسانی را که بیش ازحد مجاز و با سرعت می‌رانند را متوقف می‌کنند. رانندگان همگامی که پلیس را مشاهده می‌کنند به شدت ترمز می‌گیرند، کهاین خود باعث بروزحادثه می‌شود. اگر رانندگان از حضور پلیس در جاده مطلع باشند مراقب کاهش و کنترل به موقع سرعت خود هستند.

آگاهی از مکان‌های کنترل سرعت می‌تواند عاملی برای جلوگیری از سرعت غیر مجاز باشد و احتمال بروز تصادف و برخورد از عقب را با ماشینی که به شدت کاهش سرعت دارد را بگیرد.

Apple Maps بگونه ای ساده و مینیمال طراحی شده تا چشم راننده را به جاده معطوف نگه دارد و باعث حواس پرتی نشود. با احتیاط بیشتری از این گزارشات استفاده کنید و به یاد داشته باشید که همه‌ی گزارش‌ها دقیق نیستند.

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + شش =