اپل از iPadOS 14 رونمایی کرد؛ همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴

سال گذشته بود که اپل رسما سیستم عامل آیپد را از آیفون جدا کرده و آن را با نام آیپد آی او اس معرفی کرد. حالا با رونمایی از آیپد او اس ۱۴ – iPadOS 14 شاهد قابلیت‌های جذاب جدیدی هستیم و در این مطلب می‌خواهیم این امکانات به همراه تاریخ عرضه و لیست آیپدهای پشتیبانی کننده از این نسخه را در مجله اناردونی بررسی کنیم.

آیپد او اس ۱۴ که شب دوم تیر در کنفرانس توسعه دهندگان اپل معرفی شد ویژگی های جدید زیادی دارد که برخی از آنها را از آی او اس ۱۴ و برخی از آنها را از سیستم عامل مک او اس بیگ سر وام گرفته است. حالا کاربران آیپد می‌توانند از تمام قابلیت‌های جدید سیستم عامل آیفون نظیر ویجت‌ها در سایزهای مختلف، رابط کاربری جدید برای دستیار صوتی سیری، کوچک‌ شدن صفحه دریافت تماس و ویژگی‌های جدید برای اپلیکیشن نقشه بهره ببرند و در عین حال ابزارهای محبوب مک نظیر قابلیت جستجوی یکپارچه در تمام سیستم عامل، طراحی حرفه‌ای فایل منیجر مشابه فایندر مک و البته قابلیت تشخیص هوشمندتر دست‌ خط کاربران و امکان تبدیل آن به متن تایپ شده با استفاده از اپل پنسل نیز قابل استفاده خواهد بود.

کریگ فدریقی نایب رئیس بخش مهندسی نرم‌افزار اپل می‌گوید با طراحی کامپکت و ظاهر جدید اپلیکیشن‌ها که به طور اختصاصی برای آیپد طراحی شده‌اند، امکانات جدید برای بهبود یادداشت‌برداری با استفاده از اپل پنسل و البته تجربه کاربری واقعیت افزوده قدرتمندتر، آیپد او اس چهارده تجربه‌ای منحصر‌به‌فرد را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که بر روی هیچ سیستم‌ عامل دیگری امکان‌پذیر نیست.

جستجوی یکپارچه، منوی سایدبار و تجربه کاربری بهبود یافته

همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ - iPadOS 14 اپل
همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ – iPadOS 14 اپل

مشابه iOS 14 حالا بر روی iPadOS 14 نیز کاربران از رابط کاربری جدید برای صفحه دریافت تماس و دستیار صوتی هوشمند سیری برخوردار خواهند بود.

همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ - iPadOS 14 اپل
همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ – iPadOS 14 اپل

در واقع زمانی که شما در حال کار بر روی محتوای خاصی درون یک اپلیکیشن تمام صفحه هستید و آیپد شما زنگ می‌خورد یا یک تماس فیس تایم دریافت می‌کنید، این موضوع از طریق یک باکس کوچک در بالای صفحه به اطلاع شما می‌رساند و دیگر تمام صفحه پر نخواهد شد.

همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ - iPadOS 14 اپل
همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ – iPadOS 14 اپل

همچنین هنگام فراخوانی سیری نیز حالا تنها یک آیکون انیمیشنی کوچک را در گوشه پایین صفحه مشاهده می‌کنید که به شما اجازه می‌دهد بدون این که تمرکز خود را بر روی محتوای مورد نظر از دست بدهید، به جستجوی وب و یافتن پاسخ پرسش‌هایتان بپردازید.

همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ - iPadOS 14 اپل
همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ – iPadOS 14 اپل

قابلیت جستجوی آیپد او اس ۱۴ نیز کاملا از نو ساخته شده و به شما اجازه می‌دهد که درست مشابه ابزار اسپات لایت بر روی سیستم عامل مک، به جستجوی هر نوع فایل تصویری، متنی، مخاطبان و دیگر اطلاعات از هر قسمنی از سیستم‌ عامل بپردازید. پیشنهادهایی که از طریق این جستجو به کاربر ارائه می‌شوند، هوشمندتر از قبل بوده و کاربر می‌تواند کادر را جستجو را در هر قسمتی اجرا کند. همچنین منوهای سایدبار نیز به تعداد زیادی از اپلیکیشن‌ها نظیر گالری تصاویر، فایل منیجر، اپلیکیشن یادداشت‌برداری، تقویم و اپل موزیک اضافه شده که ناوبری در میان قسمت‌های مختلف آنها را بسیار آسان‌تر از قبل می‌کند.

همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ - iPadOS 14 اپل
همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ – iPadOS 14 اپل

حالا دیگر تمرکز اصلی کاربر بر روی محتوای اصلی در مرکز صفحه قرار دارد و ابزارها و مسیرهای مختلف در لبه نمایشگر به شما نمایش داده خواهند شد.

امکانات جدید اپل پنسل و تشخیص دست خط کاربر

همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ - iPadOS 14 اپل
همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ – iPadOS 14 اپل

ویژگی جدیدی تحت عنوان اسکریبل (Scribble) در آیپد او اس ۱۴ معرفی شده که به کاربران آیپد اجازه می‌دهد با استفاده از قلم اپل در هر کادری به نوشتن بپردازند و این ویژگی به طور هوشمند دست خط کاربر را به متن تایپ شده تبدیل خواهد کرد. حتی می‌توانید در اپلیکیشن یادداشت‌برداری با دست خط خود به نوشتن بپردازید و سپس قسمت‌های مختلف متن را در بخش‌های دیگر کپی پیست کنید. نکته جالب اینجاست که در صورت نوشتن به زبان‌های مختلف در یک خط، این ابزار جدید می‌تواند هر کاراکتر را به طور جداگانه شناسایی کرده و بهترین تجربه کاربری را در اختیارتان قرار دارد.

همچنین تشخیص شکل‌ها و خطوط مختلف نیز حالا به صورت دقیق‌تری انجام می‌شود و شما می‌توانید شکل‌های نامرتبی که با دست کشیده‌اید را به صورت شکل‌های استاندارد با ابعاد و تناسب استاندارد دریافت کنید. همچنین اگر متن شما حاوی آدرس، تاریخ، شماره تلفن و دیگر آمار و ارقام قابل شناسایی باشد، این موضوع به طور هوشمند توسط نرم‌افزار شناسایی می‌شود و شما به طور مثال می‌توانید با تپ کردن بر روی شماره تلفن که با دست خط خود نوشته‌اید با آن تماس بگیرید یا یک آدرس را بر روی نقشه مشاهده کنید.

در حال حاضر قابلیت اسکریبل از زبان‌های انگلیسی و دو حالت زبان ‌چینی (Traditional و Simplified) پشتیبانی می‌کند و احتمالا در آینده زبان‌های دیگری نیز به این لیست اضافه خواهد شد.

واقعیت افزود در آیپد او اس ۱۴ واقعی‌تر از همیشه است

همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ - iPadOS 14 اپل
همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ – iPadOS 14 اپل

تکنولوژی واقعیت افزوده یکی از جذاب ترین ویژگی‌های تقویت شده در iPadOS ۱۴ است. به لطف برخورداری از پلتفرم ARKit 4 و ابزار جدید Depth API، توسعه‌دهندگان می‌توانند اطلاعات مربوط به عمق تصاویر را که از طریق دوربین LiDAR آیپد پرو ضبط شده است، با دقت بسیار بالاتری دریافت کنند. به لطف این اطلاعات دقیق‌تر حالا در اپلیکیشن‌ها می‌توانیم شاهد ارائه ابزارهای جدیدتری برای مشاهده ماسک‌ها و فیلترهای مختلف بر روی چهره و بدن افراد و همچنین رنگ کردن صحنه‌های مختلف به صورت واقعیت افزوده باشیم.

همچنین با معرفی ویژگی جدیدی تحت عنوان Location Anchors در پلتفرم ARKit 4 حالا توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ های آیفون و آیپد قادر خواهند بود محتوای واقعیت افزوده خود را به محل خاصی بر روی نقشه متصل کنند تا با رفتن کاربر به آن ‌نقطه، بتواند این محتوا را مشاهده کند.

قابلیت‌های جدید امنیتی برای حفاظت از حریم خصوصی به صورت شفاف‌تر

همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ - iPadOS 14 اپل
همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ – iPadOS 14 اپل

در نسخه جدید سیستم عامل آیپد تمام اپلیکیشن‌ ها قبل از درخواست برای ردیابی اطلاعات کاربر لازم است که تاییدیه‌ی او را دریافت کنند. همچنین از اواخر سال جاری به صفحات توضیحات اپلیکیشن ها در اپ استور یک قسمت اضافه خواهد شد که در آن سازندگان اپلیکیشن باید به طور شفاف و به زبانی که برای تمام کاربران قابل فهم باشد، درخواست‌هایی که آن اپلیکیشن برای دسترسی به اطلاعات مختلف کاربر خواهد داشت را اعلام کنند. همچنین کاربران می‌توانند از این پس احراز هویت حساب‌های کاربری خود را با استفاده از گزینه Sign in with Apple انجام دهند و به جای اعلام دقیق موقعیت مکانی خود، یک محدوده حدودی را به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن اعلام کنند.

نحوه دسترسی اپلیکیشن ها به میکروفون و دوربین آیپد نیز در این نسخه جدید حالا شفاف‌تر از گذشته به کاربر اعلام خواهد شد.

قابلیت‌های دیگری که در iPadOS 14 قابل استفاده خواهند بود

 

  • ویجت ها مهمان جدید آیپد او اس چهارده هستند که درست مشابه آیفون، بر روی آیپد نیز می‌توانید از آنها برای تغییر ظاهر هوم اسکرین خود استفاده کنید. علاوه بر امکان تغییر ابعاد این ابزارک‌ها، کاربران می‌توانند از ویجت های اسمارت استکس برای قرار دادن چند ابزارک داخل یک باکس یکسان نیز بهره ببرند.
  • تمام امکاناتی که در آی او اس ۱۴ به نرم ‌افزار پیام‌رسان Messages اضافه شده، در آیپد او اس ۱۴ نیز قابل استفاده خواهد بود و به طور مثال منشن کردن نفرات در پیام‌های گروهی، قابلیت پاسخگویی مستقیم و مشاهده مشاهده پیامِ پاسخ داده شده، امکان پین کردن مکالمات در صفحه چت‌ها و قابلیت ویرایش تصویر پروفایل گروه از جمله‌ی آنها هستند. همچنین حالا آیتم‌های جدیدی برای تغییر ظاهر کاراکترهای میموجی اضافه شده و کاربران می‌توانند سن، مدل مو، ماسک و پوشش سر او را به راحتی تغییر دهند.
همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ - iPadOS 14 اپل
همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ – iPadOS 14 اپل
  • قابلیت‌های دستیار هوشمند سیری نیز حالا بیشتر شده و می‌تواند برای پاسخگویی به پرسش‌های کاربران، از سایت‌های مختلف اینترنتی بهره بگیرد. در ضمن کاربران می‌توانند با استفاده از سیری پیام‌های صوتی را برای دیگران ارسال کنند.
  • مسیریابی هوشمند برای دوچرخه‌سواران و دارندگان خودروهای الکتریکی، امکانات مهم جدیدی هستند که به نرم افزار نقشه اپل اضافه شده‌اند. حالا شما می‌توانید مسیر های دوچرخه سواری را با توجه به موانع سر راه‌ و شیب مسیر انتخاب کنید. همچنین بخش جدیدی تحت عنوان راهنما (Guides) اضافه شده که موقعیت دقیق مکان‌های دیدنی، اماکن خدماتی، رستوران‌ها و مراکز توریستی را با توجه به پیشنهادهای وب‌ سایت‌های محبوب به شما نشان می‌دهد.
همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ - iPadOS 14 اپل
همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ – iPadOS 14 اپل
  • نرم افزار هوم نیز در آیپد او اس ۱۴ به‌روزرسانی شده که مدیریت گجت های خانگی هوشمند را آسان‌تر از قبل می‌کند. حالا یک نوار جدید در صفحه اول این نرم‌ افزار دیده می‌شود که مهمترین موارد نظیر باز بودن درها و روشن ماندن چراغ‌ها را به کاربر اطلاع می‌دهد. همچنین  قابلیت نورپردازی هماهنگ با محیط، نور لامپ‌های هوشمند را با توجه به ساعت روز تنظیم می‌:ند و امکان تعیین محدوده تمرکز برای دوربین‌های هوشمند نیز وجود خواهد داشت.
همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ – iPadOS 14 اپل
  • ورژن جدید مرورگر سافاری توجه ویژه‌ای به امنیت کاربران خواهد داشت و در آیپد او اس چهارده شما می‌توانید لیست کاملی از درخواست‌هایی که هر وب سایت برای ردیابی اطلاعات شما ارسال می‌کند را مشاهده کنید.
همه چیز درباره آیپد او اس ۱۴ – iPadOS 14 اپل

تاریخ عرضه آیپد او اس چهارده و لیست مدل‌های پشتیبانی شده

طبق روال همیشگی اهالی کوپرتینو، کاربرانی که دارای حساب اپل دولوپر باشند، می‌توانند نسخه بتا را از همین امروز بر روی آیپد خود نصب کنند. اما دیگر کاربران با ثبت نام در طرح تست بتا عمومی و از ماه جولای قادر به دریافت و دانلود این به‌روزرسانی جدید خواهد بود. عرضه نسخه نهایی برای عموم کاربران نیز در سراسر جهان از فصل پاییز آغاز خواهد شد.

کاربرانی که دارای آیپد ایر ۲ و بالاتر، تمام مدل های آیپد پرو، آیپد نسل پنجم و بالاتر و آیپد مینی ۴ و بالاتر باشند، می‌توانند این نسخه را به طور رایگان نصب کنند. همچنین شما با مراجعه به صفحه آیپد او اس ۱۴ در وبسایت رسمی اپل می‌توانید اطلاعات کاملی از تمام قابلیت‌های این نسخه را مشاهده کنید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × پنج =