آموزش فتوشاپ در آیفون ، چگونه عکس ها را ویرایش کنیم؟ – قسمت دوم

در قسمت اول این پست آموزشی به نحوه باز کردن عکس در برنامه فتوشاپ اکسپرس آیفون پرداختیم؛ ابزار برش و چرخاندن و تغییر زاویه عکس را توضیح دادیم. همچنین گفتیم که چگونه فیلتر مناسب را برروی تصویرهای‌تان اعمال کنید. در قسمت دوم آموزش فتوشاپ اپ استور ار آیفون به توضیح ابزار زیر خواهیم پرداخت:

۵. ابزار تنظیمات عکس

۵.۱ تنظیمات نور عکس

۵.۲ تنظیمات رنگ عکس

۵.۳ بهبود عکس با استفاده از فیلتر

۵.۴ برجسته‌سازی جزییات و صاف کردن جوش‌های صورت

۵.۵ اضافه کردن افکت‌های تار (بلور) به عکس

۶. ابزار حذف اشیا در پس زمینه

۷. ابزار بهبود نور قرمز چشم در عکس

۸. متن، استیکر و حاشیه

۸.۱ اضافه کردن متن به عکس

۸.۲ اضافه کردن استیکر به عکس

۸.۳ گذاشتن حاشیه برای عکس

۹. ذخیره عکس ویرایش شده

۱۰. ابزار کلاژ (Collage)

۱۰.۱ ایجاد کلاژ با یک عکس

۱۰.۲ ایجاد کلاژ با چند عکس

۵. ابزار تنظیمات عکس

با لمس گزینه سوم از سمت چپ در نوار پایین عکس، گزینه Adjustment Tools برای شما باز می‌شود. این آپشن در بحث آموزش فتوشاپ آیفون از اهمیت بالایی برخوردار است. 

با استفاده از این ابزار می‌توانید نور، رنگ و وضوح (Sharpness) تصویرتان را تنظیم کنید. استفاده از این آپشن‌ها بسیار ساده است. برای هر گزینه نواری وجود دارد که می‌توانید میزان آن را کم یا زیاد کنید. از نوار تعبیه شده استفاده کنید تا جزییات تصویرتان را برجسته نمایید و آن را زیبا کنید.

دانلود فتوشاپ کرک شده برای آیفون – کلیک کنید


ابزار تنظیمات Adjustment Tools 
شامل گزینه‌های روبه‌رو است: LightColorEffectsDetails و Blur است. نوار را به چپ بکشید تا تمام گزینه‌ها برای شما نشان داده شود. 

 

همانطور که در قسمت فیلترهای فتوشاپ اکسپرس گفتیم، مراقب باشید تا بیش از حد از این ابزار استفاده نکنید تا عکس‌تان خراب نشود. اگر از این گزینه‌ها استفاده حداکثری کنید، عکس‌تان بیش از حد ویرایش شده و غیرطبیعی به نظر خواهد رسید. 

از نوار تنظیم میزان ویرایش به درستی استفاده کنید تا تغییرات کوچکی در عکس‌تان اعمال شود. با ایجاد تغییرات جزیی می‌توانید عکس‌های آیفون را به خوبی ویرایش کرده و تصاویری زیبا خلق کنید.

۵.۱ تنظیمات نور عکس

نوارهای تنظیم قسمت نور Light به شما این امکان را می‌دهند تا روشنایی عکس‌تان را به شیوه‌های مختلفی تنظیم کنید. نوارهای تنظیم نور عبارت‌اند از:

 • نوردهی (Exposure): روشن یا تاریک کردن عکس به طور کلی
 • کنتراست (Contrast): تغییر روشنایی و نور نواحی تاریک و روشن
 • پررنگی (Highlights): تنظیم روشنایی هایلایت ها (نواحی روشن)
 • سایه (Shadows): تنظیم روشنایی سایه ها (نواحی تاریک)
 • سفیدی (Whites): تنظیم روشنایی ناحیه‌هایی که از همه روشن‌تر اند
 • سیاهی (Blacks): تنظیم روشنایی ناحیه‌هایی که از همه تاریک‌تر اند

۵.۲ تنظیمات رنگ عکس

نوارهای موجود در گزینه رنگ Color به شما امکان اعمال تغییرات زیر را می‌دهند:

 • دما (Temperature): می‌توانید رنگ‌ها را گرم‌تر (نارنجی‌تر) یا سردتر (آبی‌تر) کنید
 • ته رنگ (Tint): رنگ سبز یا بنفش روی عکس‌تان اعمال کنید
 • ویبرانس (Vibrance): با این گزینه می‌توانید رنگ‌های کم‌غلظت را بدون دستکاری رنگ‌های پرغلظت تنظیم کنید. این آپشن در واقع رنگ‌ عکس‌های شما را بهبود می‌بخشد بدون آن که آن را غیرطبیعی جلوه دهد
 • غلظت رنگ (Saturation): می‌توانید با این گزینه شدت رنگ‌های تصویر را تنظیم کنید

۵.۳ بهبود عکس با استفاده از فیلتر

در بخش نوارهای تنظیم افکت Effects می‌توانید گزینه‌های پایین را تنظیم کنید:

 • شفافیت (Clarity): برجسته‌سازی جزییات و بافت تصویر
 • مه زدا (Dehaze): با استفاده از این گزینه می‌توانید میزان مه فضای اصلی تصویرتان را تنظیم کنید. گوی را به چپ یا راست بکشید تا میزان مه کم یا زیاد شود. 
 • سایه (Fade): می‌توانید رنگ‌ها را سایه بزنید
 • گرین (Grain): به عکس خود رنگ شدید اضافه کنید تا شبیه عکس‌های قدیمی و کلاسیک به نظر برسد
 • وینیت (Vignette): با این گزینه می‌توانید حاشیه سیاه یا سفید به عکس‌های خود اضافه کنید

۵.۴ برجسته‌سازی جزییات و صاف کردن جوش‌های صورت

 • شفاف کردن (Sharpen): می‌توانید جزییات تصویر را برجسته‌تر نمایید
 • کاهش نوسان درخشندگی (Reduce Luminance Noise): نقاطی که پیکسل‌های آن نورانی شده است را تنظیم کنید. گوی را جابه‌جا کنید تا غلظت رنگ کاهش یابد.
 • کاهش نوسان رنگی (Reduce Color Noise): مشکلات غلظت رنگی که در پیکس‌های چندرنگ وجود دارد با این آپشن حل می‌شود؛ به ویژه پیکسل‌هایی که در نقاط تاریک تصویر هستند.

۵.۵ اضافه کردن افکت‌های تار (بلور) به عکس

در گزینه تار Blur می‌توانید هر نقطه از عکس‌تان را تار کنید. البته احتمالا نباید کل تصویرتان تار شود! اما استفاده زیاد (Radical Blur) از این گزینه در برخی موارد می‌تواند کاربردی باشد.

زمانی که Radical Blue را انتخاب می‌کنید دو دایره روی عکس شما ظاهر می‌شود. اگر فلش را به سمت راست بکشید میزان blur افزایش می‌یابد.

هر قسمتی که درون دایره باشد، دست نخورده و شفاف باقی خواهد ماند و قسمت‌های بیرونی دایره تار خواهند شد. فضای بین دو دایره، ناحیه ای است که حالت عکس از تار به شفاف تغییر می‌کند. 

می‌توانید دایره‌ها را روی تمام قسمت‌های عکس خود بکشید. همچنین می‌توانید با کشیدن دو انگشت روی دایره آن را کوچک یا بزرگ کنید. 

همچنین قادر خواهید بود فاصله بین دو دایره را زیاد و کم کنید. فلش را به سمت دایره درونی بکشید تا میزان فضای شفاف را تعیین کنید و فلش را به سمت دایره خارجی بکشید تا محیط تار عکس را مشخص کنید. 

هرچه فاصله دو دایره از بکدیگر بیش‌تر باشد، فضای بین قسمت تار و شفاف طبیعی‌تر است. اگر فاصله زیاد باشد مرز بین تار و شفاف نامحسوس‌تر است و اگر فاصله این دو کم باشد، مرز این دو ناحیه به خوبی آشکار خواهد شد. 

۶. ابزار حذف اشیا در پس زمینه

این قسمت قطعا در بحث آموزش فتوشاپ آیفون بسیار پراهمیت است. فتوشاپ اکسپرس ابزاری کاربردی برای حذف اشیا در عکس‌ها دارد. با یک لمس می‌توانید نقطه‌ها، جوش‌ها گرد و خاک و دیگر اشیا بدون کاربرد را از تصویرتان به کلی حذف کنید. 

گزینه ابزار حذف Spot Removal در نوار پایین را لمس کنید (آیکون چسب زخم).

هنگامی که می‌خواد چیزهای کوچک را از عکس حذف کنید حتما روی آن‌ها زوم کنید. برای زوم کردن روی عکس، دو انگشت را روی صفحه نزدیک هم بگذارید و تدریجا از یکدیگر دور کنید. 

با استفاده از گوی می‌توانید سایز حذف‌کننده را کم و زیاد کنید. اگر به دنبال نتیجه مناسبی هستید، سایز ابزار باید اندکی بزرگ‌تر از شی‌ای باشد که مایل به حذف آن هستید.

حالا آن شی را لمس کنید تا از تصویر حذف شود. ناحیه‌ای که روی آن را لمس می‌کنید با پیکسل‌های اطراف جایگزین خواهد شد. بهتر است چند بار نقطه را لمس کنید تا شی به کلی ناپدید شود. 

۷. ابزار بهبود نور قرمز چشم در عکس

تا حالا برای‌تان اتفاق افتاده که عکس پرتره بگیرید و چشمان سوژه شما قرمز افتاده باشد؟ یا این که از حیوان خانگی‌تان عکس گرفته باشید و چشمان آن‌ها خیلی براق یا درخشنده به نظر رسیده باشد؟ ما به شما آموزش می‌دهیم چگونه از شر این مشکلات در فتوشاپ آیفون راحت شوید. 

گزینه چشم Eye را لمس کنید سپس یا گزینه چشم قرمز Red Eye یا چشم حیوان خانگی Pet Eye را انتخاب کنید. چشم‌هایی که مایل به ادیت آن‌ها هستید را لمس کنید. آپشن Red Eye همچنین گزینه اتوماتیک هم دارد که خود به خود قرمزی چشم را تشخیص و مشکل آن را حل می‌کند

خرید اشتراک ارزان اپل موزیک – کلیک کنید


۸. متن، استیکر و حاشیه

گزینه متن، استیکر و حاشیه به شما این امکان را می‌دهد تا آخرین ادیت‌های خود را روی عکس اعمال کنید. 

می‌توانید متن یا پیامی شخصی روی عکس بگذارید. خواهید توانست حس و حال عکس‌تان را با استیکر‌های کارتونی عوض کنید. یا می‌توانید دور عکس‌تان حاشیه بگذارید. 

قطعا ار تمام این گزینه‌های در تمام عکس‌هایتان استفاده نخواهید کرد اما با اعمال این آپشن‌ها قطعا تصویر شما را منحصر به فرد و خاص خواهد شد. می‌توانید از این گزینه‌ها استفاده کنید تا داستانی را روایت کنید یا پیامی شخصی را از دریچه عکس‌هایتان به بقیه بگویید. 

۸.۱ اضافه کردن متن به عکس

برای اضافه کردن متن، متن Text با آیکون را لمس کنید. احتمالا باید در نوار زیرین به دنبال آیکون آن باشید. 

۴ دسته در گزینه Text وجود دارد: StylesFontColor و Alignment 

در استایل‌ها Styles می‌توانید به دنبال حالت دلخواه خود بگردید. می‌توانید از متن پیشفرض استفاده کنید یا آن را حذف و متن خود را بنویسید. اگر نمی‌دانید قرار است چه چیزی روی عکس‌تان بنویسید، از ایده‌ی پیشفرض ها استفاده کنید.

اگر می‌خواهید نوشته خود را اضافه کنید آیکون مداد Pencil که در بالا سمت چپ text box قرار دارد را لمس کنید. صفحه‌ای برای‌تان باز می‌شود که می‌توانید نوشته خود را در آن تایپ کنید. Done را لمس کنید تا متن به تصویر اضافه شود. 

با لمس انگشت می‌توانید سایز و زاویه نوشته را تغییر یا آن را جابه‌جا کنید. 

همچنین می‌توانید با استفاده از گزینه‌های پایین عکس، حالت نوشته را تغییر دهید. با گزینه رنگ Color می‌توانید رنگ نوشته را تغییر دهید. یا گزینه Alignment را لمس کنید تا متن‌تان چپ چین، راست چین یا در وسط قرار گیرد. 

۸.۲ اضافه کردن استیکر به عکس

با ابزار اضافه کردن استیکر می‌توانید جزییات گرافیکی بامزه و تزیینی به عکس‌تان اضافه کنید. گزینه استیکر Stickers در نوار پایین (آیکون قلب) را لمس کنید.

استیکرها بر اساس مود و محتوای‌شان دسته‌بندی شده‌اند. نوار را به چپ بکشید یا یک گروه را انتخاب کنید تا استیکرها را ببینید. 

هر استیکری را که می‌خواهید لمس کنید تا به تصویرتان اضافه شود. با استفاده از انگشت‌تان می‌توانید سایز، زاویه و مکان آن را تغییر دهید. 

۸.۳ گذاشتن حاشیه برای عکس

حاشیه‌ها بهترین گزینه برای اختتامیه ویرایش‌تان هستند! گزینه حاشیه Borders (آیکون مستطیل‌های پشت هم) را لمس کنید.

در زیر عکس دسته‌های BasicEdges و Frames را خواهید دید. برای دیدن قاب‌ها نوار را به چپ بکشید یا یک دسته‌بندی را انتخاب کنید. 

حتی می‌توانید رنگ بعضی حاشیه‌ها را با لمس دایره‌های رنگی روی عکس تغییر دهید. 

۹. ذخیره عکس ویرایش شده

بعد از اتمام ویرایش‌تان باید عکس‌تان را ذخیره کنید. گزینه Share که با آیکون یک مربع به فلش رو به بالا نمایش داده می‌شود را انتخاب کنید. در صفحه بعدی گزینه Camera Roll را لمس کنید. 

تصویر ویرایش شده‌ی شما در برنامه Photos ذخیره خواهد شد.

۱۰. ابزار کلاژ (Collage)

یکی از قدرتمندترین ابزار فتوشاپ اکسپرس بخش کلاژ آن است. این‌جا است که آموزش و یادگیری فتوشاپ در آیفون بسیار جذاب و سرگرم‌کننده می‌شود و می‌توانید خلاقیت خود را بکار بگیرید!

شما می‌توانید با استفاده از فرمت‌های بسیار مختلف و متفاوت، کلاژهای چند عکسی خلق کنید. یا همچنین می‌توانید آپشن کلاژ را تنها بر روی یک عکس اعمال کنید. با این کار تصاویر آبستره بسیار دیدنی ایجاد خواهید کرد. 

۱۰.۱ ایجاد کلاژ با یک عکس

ابتدا باید یک عکس را در فتوشاپ اکسپرس باز کرده باشید. سپس گزینه کلاژ Collage با آیکون چهارگوش‌های سه بخشی را لمس کنید. 

در پایین عکس‌تان چهار دسته‌ی ReflectionPinboardShapes و Freeforms را خواهید دید. انگشت‌تان را به چپ بکشید یا هرکدام را که می‌خواهید لمس کنید تا افکت‌های مختلف کلاژ را ببینید. با لمس هرکدام، کلاژ مورد نظر روی عکس شما اعمال خواهد شد. 

در پایین نمونه‌های هر دسته‌ را باهم می‌بینیم. 

بعد از انتخاب کلاژ مورد نظرتان، آیکون‌هایی در زیر عکس برای شما ظاهر می‌شود که در واقع ابزار ویرایش کلاژ هستند. می‌توانید روی عکس‌تان فیلتر بگذارید یا متن، استیکر، حاشیه و یا پس‌زمینه روی آن اعمال کنید. 

در این قسمت قادر خواهید بود به راحتی رنگ و اندازه کلاژ را تغییر دهید. ابتدا گزینه Borders را انتخاب کنید. با تنظیم آپشن‌های Color و Radius می‌توانید ویژگی‌های قاب کلاژ خود را تنظیم کنید.

با گزینه پس‌زمینه Background (آیکون مربع شطرنجی) می‌توانید رنگ، طرح و زاویه پس زمینه کلاژ را تنظیم کنید. بهتر است به جای اعمال پس‌زمینه سفید و ساده، رنگ یا محتوایی جذاب به پس زمینه خود اضافه کنید تا ادیت‌تان کامل شود. 

۱۰.۲ ایجاد کلاژ با چند عکس

آخرین بحث ما در آموزش فتوشاپ آیفون ایجاد کلاژ چندعکسی است. برای اضافه کردن چند عکس به کلاژ خود، آیکون Pencil را انتخاب کنید. سپس Add را لمس کنید و تصویر(های) مورد نظرتان را انتخاب کنید.

بعد از اضافه کردن تصویرها، آیکون Collage را لمس کنید. حالا می‌توانید طرحی برای کلاژ چند عکسی خود انتخاب کنید. سه دسته‌بندی برای شما ظاهر می‌شود: GridFreeform و Shape

بعد از این که قاب را انتخاب کردید، آیکون دو فلش را انتخاب کنید تا تصاویر به طور تصادفی در قسمت‌های مختلف جابه‌جا شوند. حتی قادر خواهید بود تا یک تصویر را به درون یک قاب بکشید و جای آن را به طور دستی تنظیم کنید.

در بعضی قاب‌های می‌توانید حاشیه‌ها را لمس کنید و آن‌ها را بکشید تا سایز دلخواه خود را داشته باشید. برخی قاب‌ها هم این امکان را به شما می‌دهند تا عکس‌ها را در بخش‌های مختلف پس‌زمینه بگذارید. 

ترکیب‌های مختلف طرح کلاز، استایل حاشیه‌ها و پس‌زمینه‌ها را باهم امتحان کنید. ترکیبات بسیار مختلف و متفاوتی برای زیبا کردن عکس‌هایتان وجود دارد!

حتی می‌توانید در صفحه اصلی برنامه فتوشاپ اکسپرس کلاژ چند عکسی بسازید. اگر درحال ویرایش یک عکس هستید می‌توانید با لمس فلش بالا سمت چپ صفحه، به صفحه اصلی بروید.

گزینه Make Collage در بالای صفحه گالری را انتخاب کنید. تصاویر مورد نظر خود را انتخاب و سپس گزینه Next را لمس کنید. در این‌جا می‌توانید کلاژ خود را با استفاده از ابزاری که در زیر عکس برای شما نشان داده می‌شود ویرایش کنید. 

 

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − پنج =